Aktivity SDH v roce 2012

Návštěva kolegů v Německu


V sobotu 21.4.2012 se několik členů našeho sboru zúčastnilo výletu pořádaného pod hlavičkou Mikroregionu Chelčicko-Lhenického. Výlet byl zaměřen na posílení vztahů našich místních Sborů dobrovolných hasičů s německými kolegy. Odjezd byl v půl šesté ráno z Chelčic. Cestou jsme ještě stavěli v obcích Lhenice, Mičovice a Prachatice, kde přistoupili další kolegové hasiči.

Program výletu začínal návštěvou hasičského sboru v obci Grattersdorf. Po příjezdu nás přivítal velitel místní jednotky a pozval nás na malé občerstvení. Pak už jsme se věnovali věcem, které nás zajímali. Ptali jsme se například na svolávání jednotky k výjezdu, její vybavení, počet zásahů a jejich povaha, počet členů sboru a mnoho dalších věcí.

Naší další zastávkou bylo město Osterhofen, kde nás přivítala starostka města, zemský rada a velitel stanice. Hasiči v Osterhofenu mají vybudováno nadstandartní zázemí, za které několik let bojovali s byrokracií. Novou hasičskou stanici sdílejí společně se záchranáři Červeného kříže. Disponují skoro dvěma desítkami kusů mobilní požární techniky, od cisteren po automobilový žebřík či vysokozdvižnou plošinu. K výcviku jim dále slouží požární kontejner, jenž můžou dle potřeby zakouřit, a ve kterém dokáží nasimulovat různé druhy situací, se kterými se můžou setkat ve skutečnosti. Dalším simulátorem, kterým jednotka disponuje, je železniční vagón, na kterém cvičí zásah na železnici. Pro ty, kteří se chtějí dozvědět o hasičích z Osterhofenu více doporučuji navštívit jejich webové stránky www.ff-osterhofen.de.

Odpoledne jsme ještě navštívili operační středisko záchranného systému ve Straubingu. Středisko sídlí v nové budově a je vybaveno tím nejmodernějším vybavením. Operační důstojník nám ukázal, jak funguje systém svolávání jednotek k zásahu, od přijetí ohlášení až po navrácení jednotky zpět na základnu.

Cestou zpět do Osterhofenu jsme ještě navštívili místní baziliku s kostelem a církevní školou. Po její prohlídce jsme se ještě vrátili na základnu kolegů v Osterhofenu. Návštěvu jsme zakončili společnou fotografií u výcvikového kontejneru a rozloučením se s místní jednotkou. Domů jsme dorazili ve večerních hodinách plni nových zážitků a poznatků.

Zanechat reakci