Oslavy 140.let založení SDH Týn nad Vltavou

V sobotu 5.7.2014 se několik členů našeho sboru, na pozvání kolegů z SDH Týn nad Vltavou, zúčastnilo oslavy výročí 140.let uplynulých od založení jejich sboru. V pátek odpoledne jsme tedy jaksepatří naleštili naši babičku, v sobotu ráno jsme sbalili slavnostní prapor a vyrazili do Týna.

Po slavnostním nástupu a podání hlášení veliteli oslav následoval průvod městem k pomníku obětí padlých ve válkách. Zde zástupci sboru, OSH a města položili památeční věnec a pronesli několik slov. Poté se průvod vrátil zpět do místa konání oslav, tedy na parkoviště na nábřeží řeky. Zde sboru popřáli jen vše dobré zástupci města, Hasičského záchranného sboru a církve. Pak už započali živé ukázky techniky a zásahů jak profesionálních, tak dobrovolných hasičů. Kromě dynamických ukázek zde byla k vidění i zásahová technika okolních sborů.

První ukázkou bylo hašení hořícího objektu historickou stříkačkou taženou koňmi. Druhou ukázkou pak byla simulovaná dopravní nehoda dvou osobních vozidel s nutností vyproštění zraněných osob. Tuto ukázku prováděli profesionální hasiči ze stanice Týn společně s kolegy ze Záchranné služby Jčk. Další ukázkou byl požární útok mladých vltavotýnských dobrovolných hasičů. Následoval simulovaný úraz pracovníka, jenž zůstal viset na laně nad řekou po pádu při opravách mostu. Lezecké družstvo týnských dobrovolných hasičů zde předvedlo kombinovaný zásah, kdy ke zraněnému slanilo z mostu a předalo jej do rukou kolegů, kteří čekali na řece ve člunu. Ti jej následně dovezli ke břehu a předali záchranné službě. Jednou z dalších ukázek práce hasičů byl požár dvou vozidel, která se vznítila po dopravní nehodě. Hasiči použili k uhašení speciální pěnu.

Vrcholem odpoledních oslav pak byla bezesporu soutěž o železného hasiče. Hasiči zde soutěžili v kompletním zásahovém obleku a s dýchacím přístrojem na zádech, naštěstí bez masky. Po startu museli soutěžící rozvinout dvě nezavodněné hadicové vedení B na vzdálenost 40m, pak údery pětikilogramovou palicí přesunout nákladní pneumatiku o dva metry, následoval přeskok přes dvoumetrovou bariéru, výstup po schodech nahoru a dolů, přenést dva dvacetikilogramové kanystry, vystoupat po žebříku do prvního nadzemního podlaží, tam vytáhnout dvacetipěti kilogramové závaží přivázané na laně, zase sestoupit po žebříku zpět na zem a pokud ještě zbyly nějaké síly, doběhnout do cíle. Do této soutěže se přihlásilo šest odvážlivců a nejrychleji ji zdolal člen místní jednotky s časem pod dvě minuty.

Večer pak k poslechu a tanci zahrál Rozhlasový orchestr z Českých Budějovic.

Ještě jednou přejeme Týnským kolegům vše nejlepší v dalších letech a mnoho úspěchů v jejich činnosti, ať už na poli SDH nebo JSDHO.

Video z oslav můžete shlédnout na youtube: http://www.youtube.com/watch?v=fiZkwfp244U